Városlista
2026. február 12, csütörtök - Lívia

Hírek

2019. Június 20. 11:56, csütörtök | Belföld
Forrás: mti - fotó: illusztráció

Még nincs stabil populációja a veszélyes ázsiai szúnyognak Magyarországon

Még nincs stabil populációja a veszélyes ázsiai szúnyognak Magyarországon

Egyelőre nem alakult ki stabil populációja az ázsiai tigrisszúnyognak (más néven ázsiai zebraszúnyog) Magyarországon

– mondta Soltész Zoltán, a Magyar Tudományos Akadémia Ökológiai Kutatóközpontjának kutatója csütörtök reggel az M1 csatorna és a Kossuth Rádió közös műsorában.

A kutató elmondta, az elmúlt években három új invazív faj jelent meg Magyarországon, ezek egyike az ázsiai zebraszúnyog.

A három faj közül a tigrisszúnyog terjeszti a legtöbb kórokozót, de ahhoz, hogy veszélyes betegségekkel fertőzzön, előbb egy stabil populációra lenne szükség. Jelenleg azonban folyamatos újrabetelepülésről van szó, ezért csak az adott év kései szakaszában bukkan fel, de az év elején soha.

Hozzátette, Olaszországban és Horvátországban már stabil populációja van a tigrisszúnyognak, valószínűleg onnan érkeznek ide is ezek az állatok, amelyek a már említett időszakban szaporodni is képesek.

A körülbelül fél centiméter hosszúságú állat abban különböznek a hazai szúnyogoktól, hogy teljesen feketék, de a testüket különböző pontokon világos pikkelyek díszítik.

A Magyarországon megtalálható fajok a nyugat-nílusi vírust, bőr- és szívférgességet, illetve usutuvírust terjeszthetnek.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 12. 12:00, csütörtök | Belföld

Nagy Bálint: az idén több mint 800 kilométernyi útszakasz újul meg országosan

2010 óta a Magyar Közút kezelésében lévő 30 ezer kilométernyi útból több mint hétezer teljes egészében megújult, az idén pedig további több mint 800 kilométernyi szakasz újul meg

2026. Február 12. 10:00, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor: Kína döntően járulhat hozzá a magyar gazdasági sikerekhez

2026. Február 11. 13:00, szerda | Belföld

Már asztali számítógépen is elérhető a DÁP digitális aláírása

Már asztali számítógépen is elérhető a Digitális Állampolgárság Program (DÁP) digitális aláírása - közölte a Digitális Magyarország Ügynökség kedden az MTI-vel.