Városlista
2025. május 18, vasárnap - Erik, Alexandra

Hírek

2015. Június 28. 06:00, vasárnap | Belföld
Forrás: MTI

Illegálisan importáltak hímivarsejteket Magyarországra

Illegálisan importáltak hímivarsejteket Magyarországra

Illegálisan importált hímivarsejteket Magyarországra dániai sejtbankból egy cég 2013 óta, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat eljárást indított és megtiltott a büntető törvénykönyvbe ütköző gyakorlatot.

A tisztiorvosi szolgálat pénteken az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: márciusban az európai riasztási rendszeren keresztül értesült az ÁNTSZ arról, hogy genetikailag hibás spermiumok kerültek Magyarországra beültetés céljából. Így derült fény arra, hogy a Krio Intézet Sejt- és Szövetbank Zrt. már 2013 óta törvénysértő módon importál hímivarsejteket egy dániai sejtbankból - olvasható a közleményben.

Az ÁNTSZ eljárást indított, és megtiltotta a jogellenes gyakorlatot. A büntető törvénykönyv szerint az, aki emberi ivarsejtet megszerez, forgalomba hoz, vagy azzal kereskedik, bűntettet követ el.

Az emberi szövetek, sejtek adományozásáról, gyűjtéséről, vizsgálatáról, feldolgozásáról, elosztásáról uniós irányelv rendelkezik. A tagállamok azonban ezzel összhangban szigorúbb konkrét szabályokat is alkothatnak.

A jelenleg hatályos magyar jogi szabályozás nem teszi lehetővé, hogy ivarsejteket külföldről hozzanak be az országba. Továbbá egy ivarsejtdonortól a magyar szabályozás szerint legfeljebb négy utód származhat, a dán szabályozás szerint viszont tizenkettő.

A magyar szabályozás tartalmazza azt is, hogy az engedéllyel rendelkező egészségügyi szolgáltató - ivarsejtbank - csak olyan embertől vehet át hímivarsejtet, aki adományozási nyilatkozatot tesz, az ivarsejtbankban aláveti magát az előírt orvosi vizsgálatoknak.

A személyes megjelenés azért is fontos, hogy az adományozó megfelelő tájékoztatást kapjon az adományozás céljáról, feltételeiről. Mindez pedig nem teljesülhet akkor, ha az adományozó külföldön, külföldi sejtbank számára adományoz.

A tájékoztatás szerint az ÁNTSZ-nek a Krio-ügyben folytatott vizsgálata során kiderült az is, hogy az intézet önhatalmúlag módosította a rendszeres adatszolgáltatás tartalmát, így próbálta meg kijátszani a hatóságot.

A Krio Intézet az általa jogellenesen behozott ivarsejteket továbbadta mesterséges megtermékenyítést végző egészségügyi szolgáltatóknak, ami nem felelt meg a jogszabályi követelményeknek.

Egy jogszabályváltozást követően az ÁNTSZ idén ellenőrzési akciót indított, melynek során az emberi reprodukcióra irányuló eljárást végző egészségügyi szolgáltatókat vizsgálja. Azon szolgáltatók ellen, melyek tudva a külföldi eredetről - jogszerűtlenül - külföldről származó ivarsejteket vettek át, az ÁNTSZ eljárásokat indít - áll a közleményben.

Címkék: csempész, ivarsejt

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 17. 08:27, szombat | Belföld

Elkészült az egymilliomodik Audi Q3 modell az Audi Hungaria győri gyárában

Legördült a gyártósorról az egymilliomodik Audi Q3 modell az Audi Hungaria Zrt. győri gyárában. Az ünnepség részeként az Audi Hungaria és a magyar kormány megújította a 2013-ban kötött stratégiai együttműködési megállapodását.

2025. Május 17. 08:20, szombat | Belföld

Orbán Viktor: példátlan, hogy egy nem NATO-tagállam titkosszolgálati akciókat hajt végre egy NATO-tagállam, Magyarország ellen

Példátlan, hogy a nem NATO-tagállam Ukrajna titkosszolgálati akciókat hajt végre egy NATO-tagállam, Magyarország ellen

2025. Május 16. 09:10, péntek | Belföld

Szijjártó Péter: százmilliárd forintos budapesti beruházást jelentett be a BYD

Mintegy százmilliárd forint értékű beruházást jelentett be a BYD kínai autógyártó, amelynek keretében a cég a magyar fővárosba telepíti az európai vállalati és fejlesztési központját

2025. Május 16. 09:08, péntek | Belföld

Czomba Sándor: elérhető a 85 százalékos foglalkoztatási arány

Magyarország elérheti a 85 százalékos foglalkoztatási arányt 2030-ra - mondta Czomba Sándor csütörtökön Budapesten, a WHC Csoport és az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány konferenciáján.